6 Kasım 2014 Perşembe

Hayvan Yemek-Jonathan Safran Foer

Hayvan Yemek
Jonathan Safran Foer
Siren
350 sayfa

"Hayvan Yemek" ille de vejetaryen olun diye bar bar bağıran bir kitap değil. Kendine yandaş arayan bir tavrı, tercihleri değiştirmek isteyen katı bir dili de yok. Sadece sofralarımıza gelen farklı hayvan etlerinin, lezzetli(!) bir yemeğe dönüşene kadarki sürecinde neler olup bittiğine  dair bilinmeyen ya da göz ardı edilen meseleleri detaylı bir şekilde ele alıyor. Bir roman değil ama bir araştırma olacak kadar ciddi ve ukala da değil.
Sohbet havasında elde ettiği verileri ustaca okurlarına sunan Foer, hayvancılık sektöründe çalışan birkaç kişinin düşüncelerini de kitapta yayınlamış. "Bir hindi yetiştiricisinin anlattıkları ne kadar ilginç olabilir?", "Hayvan çiftlikleri beni alakadar etmiyor." "Ben et yemekten azla vazgeçmem. Bu kitapla da işim olmaz." gibi düşünceler bu kitabı okumanıza engel olabilir. Olmasın. Zira bu kitap et yiyen ya da yemeyen herkesi ilgilendiriyor ve bilinçlendiriyor. Yeni şeyler öğrenmek isteyen, çevreye ve doğaya bağlı kişilere şiddetle bu kitabı okumalarını tavsiye ederim. Ara ara istatistikler ve detaylar sizi yorabilir fakat öğrendikleriniz yanınıza kar kalacak. Emin olun.

"En büyük utanç ise ebeveyn olma utancıydı. Çocuklar bizleri paradokslarımız ve yalanlarımızla yüz yüze getirir; böylece teşhir ediliriz. Her soruya bir cevap vermeniz gerekir; Neden öyle yaparız? Neden böyle yapmıyoruz? "

"Acı veren bir yaşamın, acı veren bir ölümden beter olduğunu anladım."

"Bir insanı uykudan uyandırmak her zaman olasıdır ancak uyuyormuş gibi yapan birini hiçbir ses uyandıramaz."